Korsika 2007

6 – 16. 9. 2007

Zájezdu na Korsiku se zúčastnilo 21 zájemců, z toho 13 členů Sdružení vodohospodářů. Na zájezd se odjíždělo dne 6. 9. 2007 autobusem z Brna, přímo do italského Livorna, kde druhý den – 7. 9. 2007 jsme se naloďovali na trajekt do Bastie. Plavba trvala přibližně 4 hodiny a v dáli jsme měli možnost vidět ostrov Elbu. Po vylodění jsme autobusem pokračovali vnitrozemím do Porta – místa našeho prvního ubytování, kam jsme dorazili v podvečerních hodinách. Zbýval tedy čas na prohlídku městečka a také první vykoupání v moři při západu slunce. Druhý den jsme podnikli výlet kaňonem Georges de Spelunca – procházka nádhernou přírodou, ke starému janovskému mostu, dále zastavení v oblasti Les Calanches s bizardními skálami s nádhernými výhledy a nakonec nás čekala prohlídka Ajaccia – památník Napoleona a jeho vítězných bitev a zastávka u Iles Sanquinaires – „Krvavých ostrovů“, kde jsme litovali, že zrovna nezapadá slunce, abychom si mohli vychutnat jejich opravdu „krvavé“ zabarvení. Poté jsme odjeli do Porto Vecchia na ubytování, které jsme již do konce zájezdu neměnili. Ubytováni jsme byli v kempu s bazénem, v tzv. mobilhomech, které měli malou kuchyňku s vařičem, lednicí a mikrovlnnou troubou a vlastní sociální zařízení. Před každým mobilhomem bylo prostorné posezení na terase. Moře bylo vzdálené asi 5 minut chůze kempem. Následující den byl na programu výlet do Bonifacia – prohlídka města s bizardním hřbitovem, který svým vzhledem připomínal spíše honosné městečko než místo posledního odpočinku. Nenechali jsme si ujít vycházku nad útesy s výhledy na Perone a Sardinii a plavbu lodí pod útesy až k mořské jeskyni, která měla ve stropě otvor připomínající pod určitým zorným úhlem právě tvar korsického ostrova . Pátý den jsme po prohlídce starobylého městečka s universitou – Corte – udělali turistickou zastávku v národním parku Restonica s výhledy na Monte dOro a centrální korsický masiv. Následující den pak byl pro nedostatek zájemců zrušen fakultativní výlet na kaskády de Polischelu – jednalo se o náročnější turistiku s plaváním po 12 jezírkách uspořádaných do kaskád pod nádherným pohořím Bavellou. Byl navržen alternativní fakultativní program, a to návštěva pláže spojené s koupáním poblíž Porto Vecchia. Část účastníků této nabídky využila, část zůstala v kempu a koupala se na místní pláži a někteří vyrazili do Porto Vecchia obhlídnout tamnější saliny – nádrže na odpařování mořské vody a získávání soli. V podvečerních hodinách pak byla na programu prohlídka města Porto Vecchia s možností nákupu v supermarketu. Sedmý den jsme navštívili starobylé městečko Sartene – nejkorsičtější město a bývalé sídlo mafie, zastávku jsme udělali také ve Filitose, kde jsme měli možnost si prohlédnout prehistorické památky a zastavili jsme se na koupání u Porto Polo.
Následující den jsme měli domluvenou odbornou exkurzi s výkladem u přehrady Ospedale, která zásobuje vodou velkou část Korsiky. Zajímavostí je, že zde není centrální úpravna vody, jak jsme na to zvyklí u nás, ale před každým větším městem, kam je voda z přehrady dopravována je vybudována vlastní úpravna vody, která toto město a jeho okolí zásobuje.
Poté jsme si udělali procházku k vodopádu piscia di Gallo „čůrajícímu kohoutku“ s lehčí turistikou v oblasti pohoří Bavelly. Následující den nás čekala turistika v oblasti Alta rocca s množstvím nádherných výhledů po celé oblasti. Desátý a jedenáctý den byl již věnován odjezdu do ČR, tj. poslední nákupy na cestu v Porto Vecchiu, přejezd do Bastie s individuální prohlídkou města a trajektem odjezd do italského Livorna a odtud do ČR.

Veronika Lázňovská

 

Napsat komentář

Vodohospodářské zaměření